Ekip Steel yüzey standartları

F1

Sıcak yüzey ya da NO:1 olarak da adlandırılır. Sıcak çekilmiş , tavlanmış , mat yüzeydir. 2D ya da 2B ( mat ) yüzeye göre daha pürüzlüdür. Görselliğin önemli olmadığı alanlarda kullanılır. 8mm üstü kalınlıklarda standart yüzeydir.

2D

Soğuk çekilmiş , tavlanmış , temizlenerek hafifçe parlatılmıştır. Mat ile sıcak yüzey arasında parlaklığı olan bir yüzeydir.

2B

Mat yüzey olarak da adlandırılır. Soğuk çekilmiş , tavlanmış , temizlenerek hafifçe parlatılmıştır. 8mm kadar olan kalınlıklarda standart yüzeydir.

3N

Soğuk çekilmiş mat yüzey üzerine satine işlemi uygulanarak elde edilen yüzeydir. Taşlanmış yüzey olarak da adlandırılır. 3N kalın taş işlemi yapılmış yüzeylerdir. Dekoratif alanlarda kullanılır.

4N

Soğuk çekilmiş mat yüzey üzerine satine işlemi uygulanarak elde edilen yüzeydir. Taşlanmış yüzey olarak da adlandırılır. 4N daha ince taş işlemi yapılmış yüzeylerdir. Dekoratif alanlarda kullanılır.

YSB

Soğuk çekilmiş mat yüzey üzerine fırçalama işlemi uygulanarak elde edilen yüzeydir. SB ( scotch brite ) yüzey olarak da adlandırılır. Dekoratif alanlarda kullanılır.

ESB

Soğuk çekilmiş mat yüzey üzerine fırçalama işlemi ve çok ince satine işlemi uygulanarak elde edilen yüzeydir. SB ( scotch brite )  yüzey olarak da adlandırılır. Dekoratif alanlarda kullanılır.

HL

Soğuk çekilmiş mat yüzey üzerine fırçalama işlemi ve çok ince satine işlemi uygulanarak elde edilen yüzeydir. Hairline  yüzey olarak da adlandırılır. Dekoratif alanlarda kullanılır.

BA

Parlak yüzey ya da 2R olarak da adlandırılır. Soğuk çekilmiş , tavlanmış ve parlatılmış yüzeylerdir. Dekoratif alanlarda kullanılır.

8K

Ayna yüzey olarak da adlandırılır. Parlatılmış , ayna görünümünde yüzeylerdir. Dekoratif paslanmaz çelik grubuna dahildir.

2M

Nokta desen olarak da adlandırılır. Desenli saç grubundadır. Daha çok asansör sektöründe kullanılır.

5M

Çapraz kare desen olarak da adlandırılır.  Desenli saç grubundadır. Daha çok asansör sektöründe kullanılır.

Paslanmaz çelik yüzey standartları

EKİP STEEL ASTM EN DIN İŞLEMTÜRÜ YÜZEY BİTİŞİ AÇIKLAMA
F1 1 1D C2/lla Sıcak çekilmiş, tavlamış, mat yüzey Ölçeksiz İyi korozyon direnci sağlamak için çoğu çelik türü için genellikle standarttır; ayrıca daha ileri işlemler için ortak yüzeydir. Taşlama izlerinin mevcut olmasına izin verilir. 2D veya 2B kadar pürüzsüz değil.
2D 2D 2D h/lllb Soğuk çekilmiş, tavlamış, mat yüzey, temizlenerek hafifçe parlatılmış 2B’den daha pürüzsüz İyi korozyon direnci, pürüzsüzlük ve düzlük sağlamak için çoğu çelik türü için en yaygın yüzey. Ayrıca daha ileri işlemler için ortak yüzey.Tekrar haddeleme sırasında germe ya da doğrultma yapılabilir
2B 2B 2B h/llc Soğuk çekilmiş, tavlamış, mat yüzey, satine işlemi uygulanmış(kaba) 2D’den daha pürüzsüz İyi korozyon direnci, pürüzsüzlük ve düzlük sağlamak için çoğu çelik türü için en yaygın yüzey. Ayrıca daha ileri işlemler için ortak yüzey.Tekrar haddeleme sırasında germe ya da doğrultma yapılabilir
3N 3 2G o/IV Soğuk çekilmiş, tavlamış, mat yüzey, satine işlemi uygulanmış(kaba) Taşlanmış Taşlama inceliği veya yüzey pürüzlülüğü belirlenebilir. Tek yönlü doku, çok yansıtıcı değil.
4N 6 2J P/V Soğuk çekilmiş, tavlamış, mat yüzey, satine işlemi uygulanmış(ince) Taşlanmıştan daha yumuşak Fırça derecesi veya parlatma bandı veya yüzey pürüzlülüğü belirtilebilir. Tek yönlü doku, çok yansıtıcı değil.
BA BA 2R m/lld Soğuk çekilmiş, tavlamış, parlak yüzey Yumuşak, parlak, yansıtıcı 2B’den daha pürüzsüz ve parlak. Ayrıca daha ileri işlemler için ortak yüzey.
ESB Soğuk çekilmiş, tavlamış,yüzeyi temizlenmiş, satine işlemi uygulanmış Satine Yüzey YSB ek olarak çok ince taşlama işlemi yapılmış yüzeydir. Ekip Steel yüzeyidir.
YSB 4 2K Soğuk çekilmiş, tavlamış,yüzeyi temizlenmiş, satine işlemi uygulanmış Satine Yüzey Deniz ve dış mimari uygulamalarında yeterli korozyon direncini elde etmek için “J” tipi finisaj için ek spesifik gereklilikler.
HL / Hairline Soğuk çekilmiş, tavlamış,yüzeyi temizlenmiş, satine işlemi uygulanmış Satine Yüzey Sadece fırçalama işlemi yapılan yüzeydir
8K 8 2P Parlatışmış ayna parlak yüzey Ayna parlak Mekanik parlatma. Proses veya yüzey pürüzlülüğü belirtilebilir. Yönsüz yüzey, yüksek görüntü netliği ile yansıtıcı.
1M / Göz yaşı Desen M2 Desenli Üzerinden anlaşılacak tasarım Özellikle mimari uygulamalar için kullanılan ince dokulu bir kaplama.
2M / Nokta Desen M2 Desenli Üzerinden anlaşılacak tasarım Özellikle mimari uygulamalar için kullanılan ince dokulu bir kaplama.
3M / Micro Nokta Desen M2 Desenli Üzerinden anlaşılacak tasarım Özellikle mimari uygulamalar için kullanılan ince dokulu bir kaplama.
4M / Düz Kare Desen M2 Desenli Üzerinden anlaşılacak tasarım Özellikle mimari uygulamalar için kullanılan ince dokulu bir kaplama.
5M / Çapraz Kare Desen M2 Desenli Üzerinden anlaşılacak tasarım Özellikle mimari uygulamalar için kullanılan ince dokulu bir kaplama.